MENHIRY U PLZNĚ


Na existenci menhirů v lese nad Seneckým rybníkem na severním okraji Plzně mne upozornil jeden z čtenářů stránek. Po mnoha měsících jsem si na tento tip vzpomněl a vydal jsem se do Plzně. Byl sice konec prosince (roku 2011), nicméně sníh nikde a teploty se bezpečně držely v kladných hodnotách. Shrnuto, dobré počasí na výlet. Při hledání menhiru mi pak pomohla skutečnost, že jej někdo nafotil a umístit na mapy na portálu Seznam.cz. Na otázku, jak se ke kameni dostat, by měla odpovědět níže uvedená mapa:  

Nejprve se podívejme na menhir označený číslicí 1. Právě ten stojí za vidění. Byl sice znovu postaven, ale vše nasvědčuje tomu, že je "pravý". Má výšku odhadem 165 centimetrů a jak to v Čechách bývá, jedná se o kámen slepenec. Z jedné strany připomíná lidskou hlavu s výrazným okem a nosem. Když postoupíte o čtvrt kruhu, je naopak placatý. Tvarem tak připomíná některé menhiry v okolí Sedlece-Prčic. 

Jenže zajímavý kámen tu není pouze jeden. Okolo naleznete nejméně pět dalších, i když výrazně menších (půl metru nebo o něco více). Čtyři z nich leží na jakési elipse okolo stojícího menhiru. Jeden z nich je vidět na fotce níže vpravo.

Teď ještě pár pokynů, jak menhir najít. Ideální je vyrazit od hráze Seneckého rybníka a vydat se cestou, která vede nikoli v protažení hráze, ale mírně vpravo do kopce. Po nějakých 200 metrech zahnete doprava, až dojdete na velmi nápadnou křižovatku pěti lesních cest. Odsud je to asi sto metrů východním směrem, hned u cesty. 

Teď se přesuneme k menhiru číslo 2. Tady nečekejte zázraky. Jde asi o jeden a půl metru dlouhý kámen ležící na zemi. Podle tvaru by se mohlo jednat o menhir. Nachází se pár metrů od zpevněné cesty, vedoucí od hráze Seneckého rybníka do obce Zruč-Senec. Přímo z cesty je vidět v lese po pravé straně. V temném lese se hůře fotí (hlavně tedy mobilem), takže málo povedenými fotkami vás zatěžovat nebudu. Místo toho uvedu jednu zajímavost u prvního menhiru.

Z menhiru je cítit jakási energie, která obrací pozornost člověka směrem vzhůru k nebi. Podívejte se nahoru a uvidíte (aspoň v zimě určitě) velmi zajímavé koruny stromů. S touto mystickou fotografií zakončím putování za plzeňskými menhiry.

 

fotografie a texty na této stránce © David Tramba<<
Zpět na úvodní stránku <<

<<
Nejznámější menhiry v ČR <<

<<
Kamenné řady v ČR <<

>> Megality na jihu Čech >>

>> Menhiry mezi Prahou a Táborem >>

>>
přehled menhirů v Čechách >>