MENHIRY V OKOLÍ KUNŽAKU


Zprávy o záhadných kamenech či menhirech v okolí Kunžaku na Jindřichohradecku se ke mně dostávaly postupně, po malých dávkách. Žádná kniha či web, který by se kunžackým menhirům, podle mých informací na trhu není. Nakonec mi nejvíce pomohly mapy na portálu Seznam.cz, přesněji řečeno fotky, které zde uživatelé umístili (musím je pochválit: dali fotky na správná místa v mapě). Vybaven touto informací jsem vyrazil v září 2010 kunžacké menhiry hledat. Menhiry se nacházejí mezi obcemi Mosty, Valtínov a Zvůle jihovýchodně od Kunžaku. Přesnější polohu jsem zakreslil do mapy: 

Nejprve se podívejme na menhir označený číslicí 1. Naleznete jej u haldy kamenů v nejvyšším místě lesíka, který se nachází jižně od silnice Mosty-Valtínov. Nejsnazší cesta k němu je z lesíka u silnice, kde se dá zaparkovat na lesní odbočce k chatám u rybníka Polom. Pak se stačí vydat na jih, projít pod elektrickým vedením a zamířit do lesíka. Zde jdete pořád do kopce až ke kamenům. Je to vůbec menhir? Z boku to vypadá, že určitě ano. Ale od cesty vypadá jako normální balvan. Je to dáno svérázným tvarem kamene, který by se dal přirovnat k trojbokému jehlanu. Je vysoký 2,8 metru (tedy jeden z nejvyšších v Čechách), delší strana měří u země také okolo 2,8 metru. 

Co se týká "pravosti" menhiru (na fotce níže), není to na 100 procent. Podobných kamenů ze stejného materiálu je okolo spousta. Ale jen tento stojí. Zřejmě zaujal naše předky z megalitické éry svým tvarem, tak jej před pár tisíci lety postavili. Pochybuji, že by kámen přírodního původu v této poloze vydržel řádově miliony let.

Teď se přesuneme k menhiru číslo 2. Zde je nejsnazší odbočit na úzkou cestu k vesničce se strašidelným názvem Zvůle. Menhir je hned v prvním lesíku, podél kterého silnice vede. Také v druhém případě pomůže základní pravidlo jít pořád do kopce. Cestou se lze připojit na lesní cestu. Před příchodem k mýtince u vrcholu kopce si jistě vlevo povšimnete pěkného kamene tvaru menhiru, ležícího na zemi. Kámen je dlouhý 205 a široký 75 centimetrů a vsadil bych se, že je pravý a dříve se nacházel "na nohou".

Na vrcholu kopce se nachází zvláštní kamenný útvar. Popsal bych jej jako dva obří placáky ležící na sobě. Z jedné strany jsou o ně opřené dva menší placáky pod úhlem 45 stupňů. Ještě než k němu přijdete, zaujme vás na zemi další ležící menhir (délka 168 cm, šířka 95 cm, foto viz níže). Směrem na západ pak uvidíte jediný stojící kámen z celé sestavy. Jeho výška je 117 centimetrů, u země je dlouhý 180 a široký nejvýše 50 centimetrů (viz foto níže). Západně od spadlého 168cm menhiru je velký balvan. Dál na západ se jít nedá, kopec se zde prudce svažuje (pod ním můžete vidět rybník). Směrem na jih od spadlého menhiru lze najít další evidentně spadlý menhir menších rozměrů (délka 103 cm, šířka 32 cm).

Z časových důvodů jsem nestihl kopec prozkoumat celý, možná by se zde ještě nějaký ten potenciální menhir našel. Každopádně si není těžké představit, že zde bylo kultovní místo dávné megalitické civilizace. Poloha pravděpodobných menhirů a okolních přírodních balvanů zřejmě není náhodná. Osobně řadím toto místo spolu s kamenným kruhem u Chlístova a kamennou řadou jižně od Nečemic do TOP 3 nejzajímavějších megalitických svatyní v Čechách.  

 

 

Nakonec se dostáváme k lokalitě 3. Tento menhir (?) je ze všech kunžackých menhirů nejpodezřelejší. Je klidně možné, že se jedná o dílo přírody, která kámen překulila na správnou stranu. Zaujal mne tak málo, že jsem jej nakonec ani neměřil. Hledá se poměrně snadno. Stačí zaparkovat na konci Zvůle za chatovou osadou a vydat se na jih do lesa. Před mostem přes potok stačí z lesní cesty uhnout doprava. Nejprve vám zaujme zvláštní kamenný most, pod kterým se dá projít. Jakmile pod "mostem" projdete, před sebou mírně vpravo asi dvoumetrový kámen uvidíte. Z jedné strany jako menhir vypadá, z ostatních stran už tolik ne. 

:

 

 

 

fotografie a texty na této stránce © David Tramba<<
Zpět na úvodní stránku <<

<<
Nejznámější menhiry v ČR <<

<<
Kamenné řady v ČR <<

>> Megality na jihu Čech >>

>> Menhiry mezi Prahou a Táborem >>

>>
přehled menhirů v Čechách >>