MENHIRY NA JIHLAVSKU


Najít nové místo s tajemnými megality, to se nestává často. Zaujala mne tudíž informace z regionálního tisku (http://www.jihlavske-listy.cz/clanek22476-badatel-z-jihlavy-veri-ze-objevil-praveky-kamenny-kalendar-urcujici-rocni-dobu.html), že jistý badatel našel kamenné řady u Jihlavy. V polovině léta roku 2019 jsem tajemné místo konečně navštívil. Pocity mám z toho smíšené a neodvažuji se hádat, zda se opravdu jedná o autentické megality z pravěku. Právě zde se ve středověku těžilo stříbro a kamenné řady tak mohou mít i jiný, stejně tak nejasný význam.

Nejprve popis, jak se k místu dostat. Jihovýchodně od Jihlavy se nachází osada Kosov, která je součástí krajského města. Tedy lze zaparkovat a vydat se pěšky k zalesněnému kopečku. Ten se nachází asi půl kilometru od Kosova jižním směrem. Kamenné řady nejsou přímo na vrcholu bezejmenného kopce, ale na svahu směrem k severovýchodu. Stačí jít po pěšině, která míjí vrchol kopce z východní strany. Kamenné řady totiž začínají přímo u této cesty. 

Kosov1 foto Kosov 2 foto

Na fotografiích jsou dva nejvíce fotogenické menhiry z kosovských řad. Naleznete je, pokud se vydáte od cesty kolmo podél ležících kamenů nahoru k vrcholu kopce. Zatímco většina kamenů leží na zemi, tyto dva jsou znovu postavené. Větší z nich (foto vlevo) má na výšku asi 1,5 metru. Jsou na něm podezřelé téměř ploché boky. Těžko si lze představit, že by jej takto vytvarovala příroda nebo lidé z dob neolitu či doby měděné (eneolitu) nebo bronzové. Naopak druhý stojící kámen (cca 1,2 metru nad zemí) má celkem autentický tvar; podobné megality lze potkat i v Poohří nebo v lesích okolo městečka Sedlec-Prčice.

Přímo u cesty pak pozornost upoutá menší stojící kámen s výřezem v horní části. Zřejmě sloužit k zaměření místa východu Slunce či jinému pozorovacímu účely. Další kameny leží na zemi (či převážně v zemi) a jejich velikost a účel lze těžko určit. Přiznávám rovnou, že o mnoho více jsem během krátké návštěvy místa nezjistil. Podle badatele Tomáše Golského se zde v deseti řadách nachází šest desítek kamenů. Řady jsou od sebe vzdáleny 10 až 11 metrů. Význam řad zůstává nejasný, i když se nabízí teorie, že se mohlo jednat o starodávnou observatoř pro sledování pohybu Slunce a určení některých významných dat (slunovraty, rovnodennosti).  Uvídíme, třeba se jednou dozvíme, kdo kameny u Kosova seřadil do řad a co tím sledoval.


fotografie a texty na této stránce © David Tramba<<
Zpět na úvodní stránku <<

<<
Nejznámější menhiry v ČR <<

<<
Kamenné řady v ČR <<


>>
Megality na jihu Čech >>


>>
Menhiry mezi Prahou a Táborem >>

>>
přehled menhirů v Čechách >>