NEJVĚTŠÍ NĚMECKÉ MENHIRY

V Německu jsou dvě místa, ve kterých se nachází spousta historických měst s románskými a gotickými chrámy a úžasnou atmosférou - Porýní a okolí Harzu. V okolí Harzu a v Sársku naleznete také největší německé menhiry. Začnu Sárskem. Známé menhiry tam sice jsou jen dva, ale stojí za to. Vydali jsme se k nim v rámci naší dovolené v Porýní (květen 2006).

 

GOLLENSTEIN

Tak to je úplně nejvyšší německý menhir, nad zemí je vysoký 6,6 metru. Je ze světlého pískovce. Nachází se na kopci nad městečkem Blieskastel (východně od Saarbrückenu), severozápadním směrem od Blieskastelu (pár set metrů od posledních domů, vede k němu cesta). Jeho místní název je Gollenstein, postaven byl snad kolem roku 2000 př.n.l.

Fotky nejsou ideální, protože u kamene zrovna tábořila tlupa německých hipíků (s věkovým průměrem tak 60 let). Jestli vás zajímá, proč je kámen rozlámaný a znovu slepený, došlo k tomu následujícím způsobem: německý Wehrmacht v září 1939 očekával útok z Francie (který, jak víme, nepřišel) a tak menhir zničili, aby odstranili tento zdaleka viditelný orientační bod. Místní lidé "čtyřdílný" menhir v roce 1951 opět slepili do původní podoby. Ale už to není ono...

 

 

 

 

 

SPELLENSTEIN

Jen 10 kilometrů od Gollensteinu se nachází další "stein" - Spellenstein. Stojí na zahradě jednoho z rodinných domků v obci Rentrisch u St. Ingbertu v ulici Am Spellenstein. Pozice mezi domy (a navíc v blízkosti dálničního mostu typu "Nuselák") už menhiru bohužel dost ubrala na kráse. Není totiž na kopci, ale spíš v údolí. Spellenstein je vysoký okolo pěti metrů, další dva metry jsou pod zemí. Je z tvrdého pískovce z lomu vzdáleného osm kilometrů. Postaven byl údajně kolem roku 1800 př.n.l.

 

 

 

 

 

 

 

 

JUNGFRAU VON DÖLAU

Druhý nejvyšší německý menhir se nachází severozápadně od Halle v Sasku-Anhaltsku. Nepravidelný křemencový kámen je vysoký 5,2 metru. Asi tři kilometry od okraje Halle (takové hnusné dederácké město plné paneláků) je vesnice Dölau. Menhir naleznete u východního kraje obce na poli. Ještě v 19. století zde stály tři menhiry podobné výšky, dva pak místní lidé zničili. Dochovaný menhir byl prý původně vyšší (až 7 metrů), po zásahu blesku se odlomila horní část.

Tento a dva následující menhiry jsme navštívili v květnu 2005 při naší dovolené v okolí Harzu. Kromě megalitů je zde i mnoho dalších zajímavostí - románské kostely a kláštery, roubené domky (hlavně v Quedlinburgu), svérázné skalní útvary, hrady atd.

 

 

 

 

 

 

 

MENHIR U BENZINGERODE

Tento menhir je v přehledném terénu v poli, je vidět z velké dálky (mimo jiné i nové dálnice, která kolem něj vede). Zhruba čtyři metry vysoký křemencový kámen se nachází dva kilometry severně od obce s nevábným názvem Benzingerode (tu naleznete šest kilometrů na východ od historického města Wernigerode). Menhir pochází snad z let 3500 nebo 3000 př.n.l.

V době, kdy jsme v oblast navštívili, byly informace na webu o německých menhirech ještě dost ubohé. Dnes už se lze dočíst, že menhiry u Benzingerode jsou celkem tři, další dva už ale nejsou na původních stanovištích.

 

 

 

GÖTTERSTEIN

Štíhlý 2,2 metru vysoký menhir nazývaný Götterstein se nachází u obce Seehausen, což je 20 kilometrů vzdušnou čarou na západ od Magdeburgu. Hledá se poměrně těžko. Vydejte se cestou na Eggenstedt. Na konci Seehausenu je malá farma. U ní zaparkujte a vydejte se do mírného kopce. Asi po kilometru menhir najdete v malém lesíku (spíš je to takové přerostlé křoví). Menhir je zajímavý mimo jiné tím, že jsou na něm staré rytiny. Bohužel jsou na něm i ty novodobé od různých vagabundů, zčásti v azbuce. 

 

 

 

 

 

 

 

fotografie a texty na této stránce © David Tramba


<<
Zpět na úvodní stránku <<