MENHIRY V BURGUNDSKU

Pokud se řekne Francie a menhiry, většině z nás se vybaví Bretaň. Nicméně pěkné megalitické památky lze nalézt i v dalších regionech. O řadách v Carnacu a dalších bretaňských megalitech (stejně tak o jihoanglickém Stonehenge a Avebury) mi připadá nadbytečné psát. Na internetu najdete spoustu zajímavých stránek s popisem uvedených míst. Ale kdo ví o skvělých menhirech v Burgundsku? Předpokládám, že málokdo.

V druhé polovině dubna roku 2007 jsme s manželkou podnikli výpravu do Alsaska a Burgundska. V Alsasku je mnoho zajímavého, ale menhiry téměř žádné. Zato v druhém regionu jich naleznete desítky. Na úvod si dovolím jednu veselou historku: pokud vyrazíte do Francie s Renaultem Thalia, připravte na se zvědavé pohledy Francouzů. Neustále mi někde civěli na auto a řešili, co je to za divné Clio. Zřejmě si mysleli, že jsem si v garáži ke Cliu sám přidělal větší kufr. A majitel penzionu v Autunu, kde jsme byli pět nocí ubytováni, "odhalil," že to je ta Dacia Logan, kterou Renault vyrábí v Rumunsku.

 

1. MENHIR V OBCI St MICAUD

Největší ze všech burgundských menhirů se nachází přímo uprostřed vesničky St Micaud. Tu naleznete 15 kilometrů jihovýchodně od průmyslového města Le Creusot. Menhir je dnes součástí plotu okolo jednoho z rodinných domů. Je vysoký okolo šesti metrů. Abyste mi věřili, uvádím srovnání menhiru se mnou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. MENHIRY U COUCHES

Celkem pět menhirů lze nalézt dva kilometry západně od obce Couches v polích. Couches je na hlavní silnici z Autunu do Chalon-sur-Saone. Mimochodem, hledání menhirů v Burgundsku je oproti ČR snadnější v tom, že k nim vedou ukazatele na křižovatkách. I jejich výška je výhodou, v rovinatém terénu jsou zdaleka vidět.

Na poli jsou dvě dvojice menhirů, o kus dál u silnice je menší (cca 2 metry). Čtyři větší menhiry jsou sice za plotem, ale ten se dá přelézt. Jejich výška se pohybuje od čtyř do 5,5 metru. Další dva kameny pak leží na zemi. Také u některých stojících kamenů lze poznat, že byly znovu postaveny až v nedávné době.

 

 

3. MENHIR DE CHARMEAU

Téměř pětimetrový menhir jsme našli úplně náhodou při cestě od menhiru v St Micaudu do Autunu. Hlavní silnice Le Creusot-Autun byla uzavřena kvůli opravě. Jeli jsme náhradní trasou přes vesnici Broye. Zde jsme našli ceduli, upozorňující na Menhir de Charmeau. Jeli jsme asi dva kilometry podle ukazatelů až k megalitu. Byl už večer, takže fotka není ideální. 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. MENHIR U BRANCIONU

Nevýhodou Burgundska je, že je dost rozlehlé a přejezdy mezi památkami zaberou spoustu času. Určitou výjimku představuje oblast mezi městy Tournus a Cluny, kde se zajímavá místa nachází jen pár kilometrů od sebe. Asi dva kilometry západně od obce Brancion stojí čtyřmetrový menhir s později doplněným křížkem na vrchu (křesťané tu řádili...). Menhir je na poli blízko farmy a nedá se k němu bohužel dostat. Nazývá se Pierre-Levée du champ de la Fa.

 

 

 

 

 

 

5. MENHIR U SUSSEY

Dostat se nedá ani k dalšímu menhiru - je u farmy a na každého návštěvníka tu blbě čumí místní obyvatelé (totální burani). Pokud máte foťák s dobrým zoomem, můžete si menhir aspoň vyfotografovat. Menhir zvaný Pierre-Pointe je vysoký okolo čtyř metrů. Nachází se celkem blízko hlavní silnice z Arnay-le-Duc do Saulieu, od obce Sussey je vzdálen tři kilometry západním směrem. Ideální je dojet na křižovatku, kde se odbočka na la Guette - opačným směrem je značená úzká silnice k menhiru.

 

 

 

 

 

 

fotografie a texty na této stránce © David Tramba


<<
Zpět na úvodní stránku <<